Проблемний кредит: українцям розповіли, як правильно його погасити
Кількість непрацюючих кредитів, виданих фізособам, станом на листопад зменшилася до суми майже 50 млрд грн.
Кількість непрацюючих кредитів, які видаються фізособам, станом на листопад становила – 17% (49,8 млрд грн). Ця цифра трохи зменшилася порівняно з початком 2024 року, коли їх було 23,5% (56,6 млрд грн). Однак зараз у багатьох людей немає можливості виплачувати кредити через складне фінансове становище. Тому у банках розповіли про те, як українці можуть погасити проблемний кредит.
Про це пише LIGA.net, поспілкувавшись із представниками банків.
Зазначається, що насправді українські банки самі зацікавлені у тому, щоб допомогти своїм клієнтам розплатитися із проблемними кредитами. Вони пропонують програми з реструктуризації боргів та зазначають, що головне – бути у постійному контакті з банком та намагатися вирішити проблему.
Повідомляється, що в Ощадбанку виданню розповіли, що насамперед банк намагатиметься вирішувати проблему із позичальником мирним шляхом. Тому за своєчасному зверненні позичальника банк зможе підібрати програму реструктуризації боргу з урахуванням причини виникнення складнощів у погашенні заборгованості. Реструктуризація боргу ще й не зіпсує клієнту кредитну історію. При цьому кожне звернення банком розглядається в індивідуальному порядку, і в залежності від запиту клієнта пропонуються умови реструктуризації. Причинами для реструктуризації боргу можуть бути:
- проходження військової служби;
- перебування позичальника у зоні окупації/бойових дій;
- заподіяння шкоди життю/здоров’ю позичальника;
- зниження доходів, безробіття;
- втрата чи пошкодження предмета іпотеки.
Також повідомляється, що реструктуризацію можуть провести кількома шляхами:
- Відстрочення платежів за тілом кредиту. Такий спосіб дає час на вирішення фінансових питань та фінансових накопичень для погашення боргу.
- Продовження терміну користування кредитом або повернення до початкового терміну у разі, якщо раніше його було скорочено за часткового дострокового погашення.
- Врегулювання простроченої заборгованості за кредитом. Наприклад, списання простроченої заборгованості за нарахованими відсотками на законних підставах для пільгових категорій громадян за умови документального підтвердження.
“Для того щоб оформити реструктуризацію, позичальнику необхідно звернутися до банку із заявою та отримати необхідну консультацію. Разом із заявою надати підтверджуючі документи залежно від підстав для проведення реструктуризації. І вже за результатами реструктуризації підписати відповідний пакет документів”, – розповіли у банку.
У свою чергу Ірина Мостова, головний менеджер з розвитку та впровадження кредитних продуктів та процесів департаменту кредитування роздрібних клієнтів Райффайзен Банку, каже, що банк зі свого боку завжди зацікавлений у діалозі з клієнтом. Чим раніше ви звернетеся, тим більше рішень вам зможуть запропонувати.
“Одним із найпоширеніших варіантів є реструктуризація боргу – зменшення розміру щомісячного платежу за рахунок збільшення терміну кредиту – або тимчасові кредитні канікули, коли надається можливість сплачувати лише відсотки, без погашення основної суми боргу. Це допоможе зменшити фінансове навантаження та повернутися до нормального графіку платежів у майбутньому”, – розповіла виданню Мостова.
Також, за її словами, банк може розглянути і більш специфічні рішення, залежно від обставин. Наприклад, якщо ви перебуваєте у складному фінансовому стані через форс-мажор (хвороба, втрата роботи, вимушене переселення), є можливість домовитися про часткове списання штрафів або пені. Якщо клієнт має поважну причину, банк може тимчасово не вживати жодних примусових заходів.
Як пише видання, Аліна Компанець, директор з маркетингу Unex Bank, зазначила, якщо заборгованість сформувалася за рахунок кредитів у різних установах і не може нормально обслуговуватись через брак коштів та високих відсотків, правильно рекомендувати скористатися програмами перекредитування. У такому разі новий банк-кредитор повністю погасить усі старі борги та запропонує позичальнику новий, більш довгий та комфортніший за відсотками графік платежів.
“Але тут варто зазначити, що доступ до таких програм відкритий в основному тільки для сумлінних позичальників, які не мають тривалої історії несплати за кредитами. Саме тому перше, що слід зробити позичальнику, який з якихось причин не може обслуговувати раніше взятий кредит – звернутися до кредитора, пояснити ситуацію, надати документи, що підтверджують об’єктивність складнощів, що виникли”, – зазначила Компанець.
Також вона додала, що вкрай важливо не намагатися уникати виконання обов’язків із кредиту, адже зіпсована кредитна історія виключить можливість не лише отримання нових позик у майбутньому, а й унеможливить користування програмами реструктуризації.
Крім того, зазначається, що ще одна проблема для українців – кредитний ліміт на картках, тобто овердрафт. Багато українців користуються картками із кредитними лімітами, адже це здається досить зручним. Втім, якщо не погасити заборгованість вчасно, а платити лише відсотки – картка з овердрафтом може стати проблемою на багато років.
Як пояснила виданню Ірина Мостова, якщо у вас є заборгованість з овердрафту на картці, ситуація потребує особливого підходу. Часто клієнти, сплачуючи лише відсотки, навіть не помічають, як борг залишається незмінним роками. У такому разі необхідно перш за все оцінити загальну суму заборгованості, а потім звернутися до банку для обговорення можливих рішень.
“Одним із ефективних способів є переведення овердрафту у звичайний кредит. Це дозволяє створити чіткий графік погашення, що містить і основну суму боргу, і відсотки, і уникнути нескінченного накопичення заборгованості”, – каже Мостова.
Водночас, за її словами, якщо борг з овердрафту тривалий і погашення видається неможливим, банк може запропонувати спеціальні умови реструктуризації. Це може бути поступове погашення основної суми разом із мінімальними платежами за відсотками чи індивідуальними умовами реструктуризації. Головне – припинити користуватися кредитним лімітом, допоки борг повністю не закритий, щоб не накопичувати нових зобов’язань.
Раніше ми писали про те, що цього року частка всіх кредитів, що не працюють, знизилася з 37% на початок року до 32% у жовтні. Це пов’язано з нарощуванням обсягу працюючих кредитів, і з поступовими успіхами банків роботі з проблемними кредитами у їх портфелі.