За свій кредит компанія Gofingo заплатила понад 25 тисяч гривень: як це сталося
У серпні 2022 року суддя Подільського районного суду Києва з’ясовував, чи мав чоловік картку у банку, на яку перерахували кредит.
23 січня 2020 року о 18:42 злодії вкрали номер мобільного телефону чоловіка. За ним вони отримали 2 тисячі гривень кредиту у Gofingo. Після цього людину з інвалідністю майже рік тероризували колектори, вимагаючи повернути гроші.
Наступного дня після викрадення номера чоловік звернувся до сервісного центру «Київстар», щоб його відновити. Коли це було зроблено чоловік почав отримувати повідомлення з вимогою сплатити борг по кредиту.
Після «Київстару» чоловік пішов до Печерського відділу поліції в Києві та написав заяву про злочин. Правоохоронці зареєстрували кримінальне провадження №12020100060000397 за фактом шахрайства.
Наступною локацією був офіс компанії Gofingo, де чоловік написав заяву на ім’я директорки. В ній він розповів, що «без необхідної перевірки, без його волевиявлення (без підпису договору) було видано шахраям кредит на його ім`я у сумі 2000 гривень і зроблено переказ цих коштів на банківську картку, яка йому не належить».
Однак реакція директорки чоловіка обурила. З його слів, вона поводила себе «зухвало, зневажливо віднеслась до його заяви та повідомила про те, що не має наміру реагувати на його звернення».
Чоловік розумів, що ніхто не буде розбиратися в ситуації, окрім нього. Все це, крок за кроком, привело його до суду.
Що було у суді
Чоловік просив, щоб директорка Gofingo вилучила інформацію про кредит на його ім’я з «Українському бюро кредитних історій». Також він просив понад 315 тисяч гривень відшкодування.
На це адвокат фінансової фірми заявив, що чоловік уклав з компанією договір, а тепер начебто не хоче повертати гроші. Проте постраждалий це заперечив та розповів, що «ніколи не був клієнтом Gofingo, заявку на отримання кредиту на сайті відповідача не оформляв, електронного підпису не має».
Свою версію історії в суді розповіла керівниця мікрокредитної компанії. З її слів, «рішення (щодо видачі кредиту) приймається на підставі електронного аналізу системою, а не конкретними співробітниками». Тому вона не могла під час першої зустрічі відповісти на таке запитання.
Представниця Gofingo розповіла, що якщо система визначає, що інформація про клієнта достовірна, то дає висновок про видачу коштів. Якраз щодо цього висновку у людини з інвалідністю були запитання.
Що було у договорі
Виявилося, що гроші переказали на картку банку «ПУМБ». На запит суду в банку повідомили, що чоловік ніколи не відкривав у них рахунок. Також в угоді про позику не було вказано податкового номера клієнта, а адреса реєстрації не співпадала з тією, яка була вказана у паспорті постраждалого.
Виявилося, що злодії використали чужі дані паспорту для виїзду за кордон. Однак в міграційній службі відповіли, що на чоловіка документ з такими даними не видавався. Також там не змогли відповісти, на чиє ім’я був оформлений паспорт, як і не зазначили, за якою адресою може бути прописаний невідомий.
Можливо, про це теж дізналися в мікрокредитній компанії, тому що на початку 2021 року вони вже не мали претензій до чоловіка. Окремо вони сповістили про це «Українське бюро кредитних історій».
Майже рік терору від колекторів
Двоє свідків під присягою запевняли, що майже рік, починаючи з березня 2020 року, чоловіку нібито дзвонили в інтересах кредитора Gofingo з вимогами повернути кошти.
«Це відбувалося багато разів, багато дзвінків та СМС-повідомлень з даного приводу надходило на мобільний телефон (постраждалого), чим заважали його нормальному образу життя, систематично тероризувавши його. Обіцяли неприємності, погрожували, хоча (чоловік) повідомляв, що не має кредитних зобов`язань перед ТОВ «ГОУФІНГОУ» і не є поручителем такого кредиту», – говорили свідки.
За їх словами, колектори погрожували «фізичним впливом на нього та членів його сім`ї, пошкодженням автомобіля, юридичною розправою у разі неповернення боргу». Через це чоловік з інвалідністю II групи потрапив до лікарні відновного лікування, а потім до госпіталю Військово-медичного управління СБУ.
Суддя погодився, що Gofingo не достатньо ретельно перевірила інформацію перед тим, як давати гроші, а тиск колекторів поклав чоловіка на лікарняне ліжко. Тому у серпні 2022 року суддя Подільського районного суду Києва Юрій Рибалка вирішив, що Gofingo має виплатити постраждалому 25 тисяч 126 гривень.
Це рішення намагалися скасувати. Але мікрокредитна компанія не додала до скарги достатньо документів та не сплатила судовий збір. В Київському апеляційному суді дали час це виправити, однак, за даними судового реєстру, цього не зробили. Через це наприкінці січня 2023 року рішення щодо виплат набрало чинності.