Кількість мікрокредитів в Україні зростає з кожним днем, незважаючі на астрономічні річні ставки

Українці щомісяця оформлюють 650 тисяч мікрокредитів.

Щомісяця в Україні оформлюють 650 тисяч мікрокредитів, а кількість виданих позик з початку року вже встановила 3,8 млн. Зростає й сума боргу. Більшість боржників, оформляючи борг, не знають реальну ставку за кредитом. При цьому, затримавши платіж, вони миттєво опиняються у борговій ямі.

У матеріалі видання OBOZREVATEL розповіли про те, скільки українці насправді платять за мікрокредити. На відміну від банку, такі організації дають гроші практично кожному клієнту. Для цього не потрібно мати офіційний дохід, бути платоспроможним, проходити верифікацію в банку. Достатньо заповнити невелику анкету на сайті та за лічені хвилини гроші можуть опинитися на рахунку.

На своїх сайтах мікрофінансові організації обіцяють привабливі умови. Наприклад, MyCredit на своєму сайті пропонує ставку від 0,01% до 1% на день. На сайті встановили спеціальний калькулятор. Проте, у паспорті на кредит йдеться про те, що реальна річна ставка, з урахуванням усіх штрафних санкцій, становить 820 650%. Щоправда, кредит береться всього на кілька тижнів, а не на рік. Проте, якщо порівнювати з річними ставками за кредитними продуктами українських банків, це в тисячі разів вище за ставку.

Типовий калькулятор у МФО

“Це фактично одна з найбільших ставок. Юридична назва компанії “1 Безпечне агентство необхідних кредитів”. Що цікаво, у судах борги клієнтів повертає та сама колекторська компанія “Європейське агентство повернення боргів”. Для порівняння: ще одна фінансова компанія CreditKasa пропонує кредити з реальною річною ставкою в 279 354%, що також астрономічна сума, однак у рази менша від конкурентів”, – пишуть у OBOZREVATEL.

Реальна ставка

Чим загрожують затримки платежів по мікрокредитам

Адвокат Василь Майоров пояснює: МФО рідко подають до суду, найчастіше боржникам вдається з ними домовлятися. Судові позови можуть тривати роками, при цьому доводиться оплачувати роботу юристів, оформляти листи. Крім того, якщо боржник звернеться до професійного адвоката, цілком можливо, що й у суді відсотки кредиту спишуть.

“Домовитися завжди можна. Мінімум, на що мені узгодять, – це тіло кредиту плюс відсотки за один місяць. Це якщо у людини великий борг і вона давно не платить. Просто на тіло кредиту домовлятися не можна, людина взяла гроші, вона ними скористалася і повинна за це платити”, – розповіла співробітниця мікрофінансової організації.

Після закінчення термінів боржнику спочатку телефонують із нагадуванням. Оператор по телефону повинен почути причину затримки, а також зазначити дату повернення боргу. Якщо потім виявиться, що боржник не заплатив у обіцяний день, розмова може бути вже наполегливішою. Часто боржникам нагадують про можливість подати до суду, внести до Реєстру боржників, арештувати банківські рахунки.

“Вони не подадуть до суду”, – запевняє адвокат Майоров. Справді, для мікрофінансових організацій подання до суду – найгірший варіант. Найчастіше борги намагаються стягнути за допомогою наполегливих нагадувань.

Мікрокредити – найдорожчий борг. Його не варто оформляти у тому випадку, якщо є хоч невеликий шанс, що ви не зможете вчасно повернути гроші.

Мікрокредити у 2023 році в Україні

За перші шість місяців 2023 року українці взяли 3 884 875 мікрокредитів на суму 18,4 мільярда гривень. В середньому українці беруть понад 600 тисяч таких позик щомісяця. На другому році повномасштабної війни кількість мікрокредитів в українців збільшується, при цьому зменшується середня сума позики. Якщо за перші шість місяців українці взяли мікрокредитів на 18,4 мільярда гривень, то за весь 2022 рік показник був 23,9 мільярда гривень. Тобто, лише за пів року громадяни взяли позик майже як за весь минулий рік.

Експерти додають, що у 2023 році в середньому українці оформлюють понад 650 тисяч мікрокредитів за один місяць. Це практично в півтори рази більше, аніж статистика за минулий рік. При цьому поступово кількість таких позик зростає. Наприклад, у квітні-червні кількість мікрокредитів зросла на 7. Якщо порівнювати з минулим роком, то приріст дорівнює 18%. В середньому сума кредитів стала менша: тепер показник складає 4 564 гривні (хоча в першому кварталі було 4 931 гривня). Минулого року в той самий період середня сума становила 3 810 гривень.

Загальний борг українців за мікрокредитами становить 8,9 мільярда гривень. Це на 22% менше за суму заборгованості, яка була на кінець першого півріччя 2022 року (11,4 мільярда гривень).

Наші контакти


    Юридичний захист Rusanoff - всі види правового захисту

    Детальніше